WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Historia na zdjęciach

KOPERNIK.TV
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przekazał Instytutowi Północnemu im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie wyjątkowe zdjęcia zabytków.

Cenne materiały wydobyte z czeluści magazynów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków już niedługo ujrzą światło dzienne. Wszystko dzięki umowie z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Zbiory przekazane Instytutowi zawierają zdjęcia zabytków na terenie całego regionu, tworzone od lat czterdziestych XX wieku. „Uzyskujemy dostęp do materiału, który jest naprawdę bezcennym materiałem dokumentującym całe dziedzictwo kulturowe naszego regionu i przemianę tego dziedzictwa w tym regionie na przestrzeni od 45tego do no właściwie do dzisiaj.” – mówi Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego.

Zdjęcia dokumentują nie tylko sam wygląd zabytkowych obiektów, ale także zmiany, które zaszły w nim na przestrzeni kilku dekad od zakończenia drugiej wojny światowej. Jak mówi Dariusz Barton, warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków, zdjęcia „Były wykonywane już w latach 40tych, czyli w latach 40., 50., 60., wtedy, kiedy zaczęto się interesować zasobem naszych zabytków, kiedy zaczęto prowadzić pierwsze prace konserwatorskie, czy adaptacyjne mające na celu uratowanie tych obiektów, wykonywano też zdjęcia. A więc będziemy mogli prześledzić cały ten proces.”

Teraz pracowników Instytutu Północnego czeka duże wyzwanie – zbiory zostaną przez nich zdigitalizowane i udostępnione w sieci. To gratka dla badaczy historii. Dzięki dostępowi do materiałów może powstać wiele prac, które rzucą nowe światło na dzieje regionu. W założeniu „Cyfryzacja zbiorów konserwatorskich dokonywana w Instytucie Północnym pokaże skalę tego przedsięwzięcia i uruchomi wiele prac badawczych, które z całą pewnością w niedługim czasie ruszą.” – powiedział Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego.

Nie tylko naukowcy skorzystają na udostępnieniu materiałów. Instytut Północny chce, aby dostęp do nich za pośrednictwem internetu miał każdy chętny. Zbiory będą częścią cyfrowego archiwum pamięci Warmii i Mazur – projektu Instytutu, dzięki któremu do sieci mają trafić bezcenne świadectwa historii regionu. Jak mówi dr Anna Bujko, kierownik biblioteki Instytutu Północnego – „Będą pamiętniki na przykład, teraz realizujemy taki projekt i digitalizujemy pamiętniki, będą to właśnie fotografie, które stanowią obecnie zbiór wojewódzkiego urzędu konserwacji zabytków w Olsztynie. To będzie odrębna kolekcja, będzie można te fotografie przeglądać, no będzie indeks, który jest w będzie w tej bazie danych najważniejszy.” Uruchomienie internetowej bazy wraz ze zdjęciami z Urzędu Ochrony Zabytków zaplanowane jest jeszcze w tym roku.