WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Jurandy 2023

Powiat szczycieński
Szczycieńskie Jurandy znów zostały rozdane! Za nami uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień.

Wybitni mieszkańcy powiatu szczycieńskiego znów zostali wyróżnieni. W tym roku już po raz 23. wręczono statuetki Juranda. „Po raz 23. wyróżniamy najbardziej aktywne osoby w różnych dziedzinach, w dziedzinie sportu, kultury, w dziedzinie społeczności, a także w dziedzinie biznesu. Te osoby są coraz młodsze, niektóre są bardziej docenione, niektóre poczekały na tego swojego Juranda. Dla niektórych jest to podsumowanie ich życia zawodowego, a dla niektórych jest to początek kariery w dorosłe życie” – mówi starosta szczycieński Jarosław Matłach.

Kapituła w każdej edycji przyznaje nie więcej, niż pięć wyróżnień i pięć statuetek. W gronie wyróżnionych znaleźli się Tadeusz Szyszka, Ryszard Łopatka, Olaf Szempliński, Elżbieta Zyra oraz Wspólnota Śląska 12. Statuetkę Juranda w dziedzinie działalności społecznej otrzymała Wiesława Zalewska. „Nagroda jest z górnej półki. Szalenie czuję się wyróżniona i rzeczywiście emocje sięgają zenitu. Ta nagroda wzmacnia znowu we mnie taką siłę, że powinnam jeszcze coś zrobić, jeszcze coś, jeszcze bardziej” – mówi Wiesława Zalewska.

Nagrodę w dziedzinie aktywizacji społecznej przyznano szczycieńskiemu Kołu Polskiego Związku Niewidomych. W dziedzinie gospodarki wyróżniono firmę Hydromix, zaś w dziedzinie podtrzymywania pamięci historycznej i kulturowej statuetkę zdobyło Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo. Laureatem w kategorii kultury i sztuki został Hubert Jasionowski. „22 lata temu otrzymałem Juranda – wyróżnienie, no i po tylu latach doczekałem się statuetki, na którą czekałem z niecierpliwością trzeba przyznać, bo to dla mnie będzie wspaniała pamiątka” – przyznaje Hubert Jasionowski.

W wyjątkowych sytuacjach kapituła decyduje o przyznaniu Juranda Honorowego. W tym roku laureatką honorową została Elżbieta Kasznia, utytułowana śpiewaczka ludowa z Rozóg. „Przede wszystkim jestem zaszczycona, że mnie tak wyróżnili, nie wiem, co powiedzieć z tego wszystkiego. Warto promować kulturę, którą się zna, te tradycje, które się zna. Chciałabym, żeby i te najmłodsze pokolenia uczyły się, żeby coś pozostało po nas” – podkreśla Elżbieta Kasznia. W trakcie gali nie zabrakło również występów muzycznych.

To jednak nie koniec emocjonujących wydarzeń w powiecie szczycieńskim. Już w sobotę, 1 kwietnia, w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie odbędzie się Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Szczycieńskiego połączony ze zbiórką środków na rzecz rehabilitacji Anny Gąski. Serdecznie zapraszamy!