Otwarcie wystawy Gunduli Friese w Galerii BWA w Olsztynie właśnie w marcu nie jest przypadkiem. „Zawsze staramy się w marcu prezentować sztukę, którą uprawiają kobiety i tak się składa, że ona rzeczywiście też często dotyczy takich tematów, które są kobietom bliskie, a projekt Gunduli Friese jak najbardziej wpisuje się w to nasze myślenie o kobietach tworzących. Projekt, który czekał na swoją odsłonę wiele lat, także cieszę się, że ta premiera ma miejsce w Olsztynie” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.
Fotografie prezentowane przez artystkę mówią o upływie czasu i o relacjach międzypokoleniowych. „Ta pokoleniowość, która tutaj jest pokazana u Gunduli, to podobieństwo, to przekazywanie nie tylko cech genetycznych, ale przekazywanie i tradycji, i swojej siły, swojej energii następnym pokoleniom, ma być taką myślą optymistyczną, że damy radę” – podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk.
„Czas jest konstruktem, więc musimy o nim myśleć. Dzięki temu projektowi zrozumiałam, że nie biegnie on linearnie a w różnych kierunkach. Przeszłość i przyszłość zmierzają w tym samym kierunku. To wywołało u mnie efekt: aha!” - mówi o swoich pracach sama Gundula Friese.
Tworzenie cyklu zdjęć, które tworzą wystawę, było procesem wieloletnim. „Tutaj mamy portrety, które wykonała artystka w 1995 roku, dla swojej rodziny, swojej babki, matki, swój autoportret, oraz córki Julii. Te fotografie zrobiła formułą analogową. Po pięciu latach dopiero wydrukowała te formaty, czyli to był rok około 2000. Po dwudziestu latach od wykonania pierwszej fotografii, czyli fotografii swojej babci, poszerzyła ten projekt o kolejne cykle, podróżując po całym świecie” – opowiada Mariola Balińska, kuratorka wystawy. „Może to tak jak z dobrym winem. Otwierasz je dużo później. Znajdujesz je i pozwalasz mu dojrzeć. Lubię poznawać nowe miejsca, a kobiety pomagają mi je zrozumieć poprzez to, jak żyją. Dzięki temu rozumiem więcej. Mapa kobiet tworzy się później, kiedy odwiedzam wiele miejsc i dowiaduję się, jak działa ich świat w różnych miejscach. Jak funkcjonuje wyspa, jak duże miasta i odmienne kultury” – wyjaśnia Gundula Friese.
Wystawę „Esej o czasie” można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie do 24 kwietnia.