WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Ziemniak znany i nieznany

GMINA OSTRÓDA
Konkursy, potrawy i wspólna zabawa przy muzyce – Gmina Ostróda już po raz XIV świętowała Dzień Ziemniaka.

Gości w polskiej kuchni od wielu lat. Jest zarówno dodatkiem do wielu potraw, jak też ich głównym składnikiem. Ceniony za walory smakowe zależne od danej odmiany. Ziemniak wciąż cieszy się niesłabnącym uznaniem konsumentów. W gminie Ostróda swoje święto obchodził już po raz czternasty. Kraplewo to miejsce, gdzie hodowane są najnowocześniejsze odmiany tego popularnego warzywa.

„Mazurski Dzień Ziemniaka to już tradycja, nie tylko w gminie Ostróda, ale również w regionie warmińsko-mazurskim, współpracujemy w tym zakresie i jest to swoisty festiwal wykorzystania, w tym przypadku akurat jako doskonałego produktu żywnościowego.” – powiedział obecny na wydarzeniu marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Od początku pieczę nad organizacją imprezy sprawuje m.in. Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka.

Gmina Ostróda słynie z doskonałej jakości ziemniaków. Wiele z nich hodowanych jest w gospodarstwach ekologicznych, których na Warmii i Mazurach nie brakuje. Mazurski Dzień Ziemniaka to przede wszystkim okazja do spróbowania pysznych dań z ziemniakami w roli głównej. Za kulinarne doznania odpowiadają członkinie regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Przygotowywane dania brały udział w konkursie kulinarnym, który również na stałe wpisał się w plan imprezy. Nie zabrakło także stoisk lokalnych rękodzielników i producentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miody z okolicznych pasiek.

Chętni mogli spróbować swoich sił w konkursie polegającym na rozróżnieniu poszczególnych gatunków ziemniaków. Doskonałą zabawę zapewniły również występy na żywo. Na kraplewskiej scenie zaprezentowały się takie zespoły, jak Piątka z Plusem oraz Mejk i Racisova.