19 maja jest dla Gietrzwałdu szczególną datą. Tego dnia lokowano bowiem tę warmińską wieś, a w tym roku obchodzimy już 670. rocznicę tego wydarzenia.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęto uroczystą sesją Rady Gminy. Nie zabrakło wyjątkowych gości, prelekcji na temat historii wsi oraz życzeń składanych władzom gminy oraz mieszkańcom. „To, co charakteryzuje tę gminę, to bez wątpienia mieszkańcy. Mieszkańcy, którzy zawsze mieli swoje zdanie, często je wyrażali głośno, zawsze się po wszystkich katastrofach i tragediach podnosili i dalej pięknie rozwijają swoją gminę” – mówi Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „Mieszkańcom chciałbym życzyć, żeby gmina się rozwijała, żeby ciągle spełniała ich oczekiwania, żeby nabierała takiego rozpędu zarówno tego związanego z bieżącym funkcjonowaniem, ale też z rozwojem gospodarczym. Wiem, że plany gospodarcze pana wójta Jana Kasprowicza są duże, ciągle się interesują gminą Gietrzwałd firmy” – dodaje starosta olsztyński Andrzej Abako.
Goście podkreślali też wyjątkowy charakter wsi oraz rolę, jaką odegrali mieszkańcy w walce o polskość tych ziem. „Rola, jaką odegrała ta gmina odegrała w historii Polski, w budzeniu się polskości jest nie do przecenienia. Jest to miejsce szczególne nie tylko dla tego regionu, ale miejsce szczególne dla Polski, ale dla całego świata. Wszyscy wiedzą, że tutaj miały miejsce Objawienia Maryjne. Są to jedyne Objawienia Maryjne, które zostały uznane przez Watykan” – odkreśla Agnieszka Warkomska-Poczobutt, dyrektor biura wojewody warmińsko-mazurskiego. „Żeby właśnie uhonorować tę tradycję, tolerancję, tę Świętą Warmię, podjęliśmy działania i będziemy tworzyć Centrum Dziedzictwa, Kultury, Historii w Gietrzwałdzie. Tam wszystko to się znajdzie, czyli plebiscyt, objawienia, Andrzej Samulowski, szkoły polskie na Warmii, wszystko to, z czego znany jest Gietrzwałd” – zapowiada Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.
W trakcie sesji radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gietrzwałd księdzu Adalbertowi Zinkowi. Symboliczny akt nadania odebrał jego krewny, Henryk Hoch.
Uroczysta sesja rozpoczęła obchody jubileuszu 670-lecia Gietrzwałdu. W sobotę 28 maja wystartuje przemarsz szlakiem św. Jakuba, a dzień później władze gminy zapraszają na festyn rodzinny, Kiermasz Pełen Cudów oraz olimpiadę sportową.