WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Warmińsko-Mazurski ODR o przyszłości

W-MODR
Przed Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie niezwykle pracowity okres. W najbliższym czasie zaplanowany jest cykl szkoleń i spotkań z rolnikami, a także organizacja corocznych Targów Rolniczych.

Piotr Jaguszewski, Telewizja Kopernik: Pani dyrektor, przed Warmińsko-Mazurskim Odziałem Doradztwa Rolniczego cykl różnych spotkań i szkoleń. Czego one dotyczą?

Małgorzata Micińska-Wąsik, I zastępca dyrektor Warmińsko-Mazurskiego ODR z siedzibą w Olsztynie: W najbliższym czasie przeprowadzimy 6 regionalnych szkoleń na temat założeń Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, czyli będziemy mówić o interwencjach, o kierunkach wsparcia finansowego dla gospodarstw rolnych, które są zaprogramowane na lata 2023 - 2027. Decyzje produkcyjne w gospodarstwie wymagają pewnej perspektywy, wymagają czasu. Stąd też rolnika bardziej można porównać do uczestnika maratonu niż do sprintera, dlatego wiedza o programowanych w kraju, ale też i na świecie kierunkach rozwoju trendach konsumenckich. Czyli co się będzie sprzedawać, jaka produkcja, w jakim stopniu i czy w ogóle dotowana z uwagi na jej społeczne, najczęściej żywnościowe znaczenie, jest dla rolnika niezbędna. Stąd organizujemy właśnie te szkolenia. Ciekawa jest formuła tych szkoleń, ponieważ jest ona hybrydowa, to znaczy część osób będzie obecna na sali, a część będzie uczestniczyła poprzez internet i ta formuła umożliwi nam większą liczbę uczestników. Będzie mógł z tych szkoleń skorzystać każdy, kto jest zainteresowany tą tematyką. Także 6 spotkań regionalnych odbędzie się od 15 marca do 1 kwietnia bieżącego roku i co bardzo ważne, to nie są jedyne spotkania na ten temat. Będziemy je kontynuować. Gospodarowanie wodą to kolejny niezwykle istotny temat dla rolnictwa. Dziejące się zmiany klimatyczne wymagają od administracji, ale też od bezpośrednich użytkowników wód konkretnych działań, które podjęte wpłyną zarówno na ilość i jakość wody, wpłyną oczywiście w sposób pozytywny. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w każdym powiecie województwa tworzy lokalne partnerstwa ds. wody. Partnerstwa te mają za zadanie stworzyć lokalne sieci współpracy, które będą racjonalizować właśnie to gospodarowanie wodą. I już dziś zapraszam na seminarium internetowe, właśnie poświęcone tej tematyce. Jesteśmy w przededniu kampanii wnioskowej 2022. To jest taki czas nie tylko dla rolników w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej, około dwóch miesięcy w czasie, których rolnicy składają wnioski o płatności bezpośrednie, płatności obszarowe z PROW-u, dobrostanowe. Warto już dziś dowiedzieć się o najbliższym szkoleniu z tego zakresu u doradcy gminnego, ponieważ doradcy na takich szkoleniach mówią o zmianach w płatnościach, o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby te płatności otrzymać i również przypominają o ważnych dla rolników terminach.

Wspomniała Pani o narzędziu internetu, o wykorzystywaniu tego w spotkaniach z rolnikami. Stąd też moje kolejne pytanie o utworzony ostatnio e-bazarek. Czemu służy i jakie funkcje tutaj realizuje?

Polski e-bazarek jest ciekawym pomysłem Państwowego Doradztwa Rolniczego na umożliwienie rolnikom szybkiej sprzedaży. Bez pośredników. Ten pomysł powstał na początku pandemii w 2020 roku w warunkach izolacji, zamknięcia wszelkiego rodzaju targów, bazarków, wystaw, targowisk. Rolnik na tej platformie, na tej stronie ogłasza się w sposób bezpłatny, natomiast konsument otrzymuje produkt po pierwsze w cenie producenta. Po drugie w jednym miejscu ma naprawdę wiele ogłoszeń, z których może dokonać wyboru, świadomego. Warto dodać stronę polski e-bazarek.pl do ulubionych w swoich zakładkach i po prostu jeść produkty wysokiej jakości, prosto od rolnika.

Ważnym działaniem dla Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego są też coroczne Targi Ogrodnicze czy Warmińsko-Mazurskie Dni Pola. Czy rozpoczęto już przygotowania do tych jakże istotnych wydarzeń i czego też możemy się ewentualnie spodziewać na tegorocznej edycji?

Przygotowujemy te dwa dość duże dla nas wydarzenie. 12. Wiosenne Targi Ogrodnicze wracają po dwóch latach przerwy. Zapraszam na ulicę Jagiellońską 91 w Olsztynie w ostatni weekend kwietnia, czyli sobota, niedziela, 23-24 kwietnia. Bogata oferta gospodarstw szkółkarskich, rękodzieło i swojskie jedzenie, to są znaki rozpoznawcze tej imprezy organizowanej przez Ośrodek. U progu rozpoczynającego się sezonu działkowego, ogródkowego znajdą państwo u nas drzewka, krzewy ozdobne, owocowe, sady ziół, warzyw. Zwiedzający corocznie te targi lubią spędzać czas na terenie siedziby Ośrodka. Dla nich, dla umilenia czasu przygotowane są zawsze występy artystyczne, a dla dzieci różnorodne atrakcje. Natomiast w miesiącach letnich od 6 czerwca do 7 lipca zapraszam wszystkich, którzy są zawodowo związani z rolnictwem, na 19 spotkań, po jednym w każdym powiecie naszego województwa, Spotkań Na Polu. Rolnicy, naukowcy i doradcy będą oceniać między innymi wpływ doboru odmiany, stanowiska czy metod agrotechnicznych na plonowanie określonych upraw roślinnych. Do realizacji tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy naukowców-wykładowców z naszego rodzimego UWM, a także ekspertów z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Odwiedzimy ponad przez ten miesiąc ponad 50 poletek demonstracyjnych. Te spotkania są kameralne, powiatowe, odbywają się w naturalnej, przyjaznej scenerii – także wychodzimy z sal szkoleniowych, po prostu na pole. Warto w tych dniach u siebie w powiecie skorzystać z możliwości bezpośredniej rozmowy w ekspertami. Także II WMDP odbędą się w dniach 6 czerwca – 7 lipca bieżącego roku.

Dziękuję za rozmowę.