WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Gmina Rozogi podsumowuje rok 2021

Gmina Rozogi
To był czas pełen wyzwań. W rozmowie z wójtem Zbigniewem Kudrzyckim podsumowujemy rok 2021 w gminie Rozogi.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: COVID w 2021 roku. Jakie zmiany w funkcjonowaniu gminy wymusił?

Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi: Rok ubiegły zaczęliśmy od tego, że mieliśmy urząd zamknięty, przyjmowaliśmy interesantów tylko po umówieniu, wiele spraw załatwialiśmy poprzez internet czy za pomocą portalu e-usługi. Kiedy ta fala zachorowań obniżyła się, otworzyliśmy urząd wiosną 2021 roku i do tej pory mamy urząd otwarty. Oczywiście przestrzegamy pewnych zasad bezpieczeństwa, higieny i to co jest niezbędne, żeby jak najmniej narażać zarówno pracowników, jak i interesantów, którzy przychodzą do urzędu załatwiać sprawy, na narażenie covidem.

Pandemia dotknęła m.in. kulturę. Gminny Ośrodek Kultury dał sobie jednak radę, ale nie obyło się bez pomocy gminy.

Pandemia bardzo utrudniła działania pracowników, którzy zajmują się kulturą w gminie Rozogi, ale też wyzwoliła pewne nowe pomysły i nową kreatywność. Ośrodek Kultury również, co chyba warto podkreślić, zorganizował dwie duże imprezy: Festiwal Kultury Pogranicza Mazursko-Kurpiowskiego, jak i też tradycyjne dożynki. Owszem, one się odbywały w pewnych ograniczeniach. Nie były to takie typowe imprezy jakie znaliśmy wcześniej, ale udało się to zrobić.

Jakie inwestycje udało się zrealizować?

Wykonywaliśmy inwestycje drogowe, zarówno większe, jak w Dąbrowach, ale też trochę mniejsze, jak na drodze między Księżym Laskiem a Wujakami, czy z Funduszu Sołeckiego. Zbudowaliśmy tor pumptrack, który uruchomiliśmy w połowie roku i cieszy się do tej pory dużym powodzeniem. Myślę, że w kolejnym, kiedy skończy się zima, również będzie duże zainteresowanie. Wymieniliśmy oświetlenie w parku. W tej chwili mamy LED-owe, takie inteligentne, którym możemy zarządzać zdalnie, myślę, że to jest dosyć ciekawa rzecz. Zrobiliśmy taki przystanek nad Rozogą. To jest w parku i myślę, że on powstał w prawdzie na jesieni, ale będzie spełniał swoją rolę, ponieważ jest to takie miejsce, gdzie będzie można odpocząć, też ewentualnie przygotować nawet posiłek, czy zjeść posiłek.

Kolejne ważne działanie – na terenie Rozóg powstał pumptrack. Skąd pomysł na budowę takiego obiektu?

Była taka potrzeba, żeby w miejscowości Rozogi, w gminie Rozogi, powstało coś takiego, co by wyzwoliło pewną aktywność ruchową młodzieży, ale nie tylko, bo również dorośli i dzieci korzystają z tego toru. Podjęliśmy taką decyzję właśnie w ubiegłym roku o budowie tego toru. Udało się w miarę szybko wykonać. Od decyzji, czyli początek roku, do oddania do użytku upłynęło około pół roku.

Jakie stawiacie sobie cele i plany na rok 2022?

Wartość wszystkich inwestycji wyniesie ponad 7 milionów złotych. Już rozstrzygnęliśmy kolejną inwestycję drogową. To są ulice na osiedlu w Rozogach. W ubiegłym roku przygotowywaliśmy tę inwestycję, w tej chwili mamy już wyłonionego wykonawcę, który w tym roku to zrealizuje. Ważną inwestycją będzie wykonanie dachu na szkole podstawowej w Rozogach, wymiana dachu, bo ten dach jest już zniszczony. Mamy na to środki, będziemy w tej chwili na to ogłaszać przetarg, czy tak jak w parku, będziemy ogłaszać przetarg na monitoring.

Dziękuję za rozmowę.