Szkoli, doradza i aktywizuje. Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska – to za jej pośrednictwem stowarzyszenia i organizacje otrzymują pieniądze na realizację swoich pomysłów. „Są to bardzo małe firmy, są to bardzo małe stowarzyszenia, które dopiero zaczynają. My tak naprawdę wspieramy te organizacje, staramy się pomóc merytorycznie jak również – jeżeli jest to możliwe – finansowo” - wyjaśnia Agnieszka Stajszczak, prezes LGD Ziemia Lubawska.
Przykłady? Choćby pasieka rodziny Jabłońskich w Łąkorzu. Tu dba się nie tylko o pszczoły, ale i o edukację najmłodszych. Przykład kolejny – edukacja historyczna, prowadzona przez Muzeum Lokalne w Łąkorzu. Znajdują się tu tysiące eksponatów, które opowiadają historię tych ziem.
Z pomocy LGD Ziemia Lubawska korzystają również samorządy. W Nowym Mieście Lubawskim współpraca z Lokalną Grupą Działania pozwoliła pozyskać dofinansowanie unijne na nowy pomost, budynek z zapleczem sanitarnym, miejsce do grillowania oraz tablice informacyjne i nowe ławki na przystani kajakowej na rzece Drwęcy. Dzięki wsparciu udało się też zagospodarować nabrzeże jeziora Kiełpińskiego we wsi Rynek – powstało tu nowe boisko do siatkówki, siłownia plenerowa i plac zabaw. Inna tego typu inicjatywa to wodny plac zabaw w Rybnie.
Jak LGD pomaga realizować takie przedsięwzięcia? Działania są finansowane na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Jesteśmy stowarzyszeniem, które zajmuje się przede wszystkim ogłaszaniem konkursów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, konkursów dotyczących zarówno zakładania działalności gospodarczej, jak również rozszerzenia działalności gospodarczej na naszym terenie” - wyjaśnia prezes Stajszczak.
Z ofertą Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska można zapoznać się na jej stronie internetowej: www.lgdziemialubawska.pl.