Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

ARiMR podsumowuje rok

ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez cały rok pomaga polskim producentom rolnym. Jaka pomoc była najważniejsza w roku 2018?

Rok 2018 nie był dla rolników łatwy. Jednak pod jego koniec Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma dla nich dobre wiadomości. „Trzydziestego listopada zakończyliśmy wypłaty zaliczek do płatności obszarowych. Tutaj duży sukces, bo ponad 97 procent beneficjentów, czyli 42 520, otrzymało zaliczki do płatności bezpośrednich. To jest kwota ponad 600 milionów złotych” - informuje Leszek Potorski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku jednym z najważniejszych wyzwań była susza. Tu także rolnicy mogli liczyć na pomoc Agencji. „To są płatności suszowe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła je w województwie dla ponad 10 150 beneficjentów na kwotę 117 milionów złotych” - informuje dyrektor Potorski. Na pomoc mogli liczyć także beneficjenci prowadzący hodowlę ryb słodkowodnych na terenie gmin, w których wystąpiła susza. W 2018 roku przekazano dyspozycje płatności dla 31 podatników podatku rolnego, które wyniosły prawie 290 tysięcy złotych.

Główne problemy rolników często nie są zależne od nich. W tym roku była to nie tylko susza, ale także afrykański pomór świń. Tu również niezbędna było kryzysowe wsparcie. „Nad tym pracujemy, żeby pomagać rolnikom, jeśli chodzi o bioasekurację. W 2018 roku w połowie września został zakończony program jeżeli chodzi o bioasekurację, do 75 procent rekompensaty kosztów kwalifikowanych. 232 beneficjentom wypłaciliśmy ponad 727 tys. złotych” - mówi dyrektor Potorski.

Nie wszystkie programy już zostały zakończone. Oddziały Regionalne ARiMR jeszcze do 21 grudnia 2018 roku przyjmują wnioski o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc przyznawana jest na 5 lat, a limit wsparcia wynosi 100 tysięcy euro w każdym roku.