WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Letnie oblicze "Pojezierza"

SM POJEZIERZE
Zieleń już od lat jest wizytówką olsztyńskich osiedli Kormoran i Pojezierze. Jak skwery wyglądają w tym roku?

Zieleń to wizytówka Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie. Zadbane i kolorowe skwery sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. „Tutaj dużo zieleni jest, drzew, to jest wyśmienite i jest bardzo dobrze dobrane” – mówi pani Krystyna.

O tereny zielone dbają Działy Zieleni poszczególnych osiedli – Kormoran i Pojezierze. „Staramy się, aby nasze osiedla wyglądały jak najlepiej, dlatego też wykonujemy nowe nasadzenia przed blokami, w tym roku na Pana Tadeusza 12 i Dworcowej 35” – mówi Mariusz Skurat, kierownik działu zieleni administracji osiedla Pojezierze. Na skwerach znaleźć możemy m.in. ozdobne trawy, róże i inne rodzaje kwiatów oraz krzewy i byliny, takie jak obdarzona ogromnymi kłączami tarczownica. To jednak nie wszystko. „Posadziliśmy także ponad 30 drzew w ramach rekompensaty przyrodniczej i są to takie gatunki, jak dęby, jarzęby, klony, kasztanowce oraz pięknie kwitnące wiśnie ozdobne, a także szczepione na pniu migdałowce trójklapowe” – informuje Mariusz Skurat.

Również mieszkańcy osiedla Kormoran mogą cieszyć się spacerami i wypoczynkiem w otoczeniu kwiatów i krzewów. „Między innymi rododendrony, hortensje, tawuły, ciemierniki” – wymienia Daniel Zaniecki, kierownik działu zieleni administracji osiedla Kormoran.

Latem nie brakuje obowiązków, również związanych z opieką nad roślinami. Zmiany klimatu i wahania temperatur sprawiają, że terenami zielonymi trzeba zająć się jeszcze troskliwiej. „W tej chwili kosimy trawy, trawniki, podlewamy rośliny, zasilamy, uzupełniamy wypadające rośliny. Z jednej strony wykonujemy tych koszeń mniej, z drugiej strony ten pierwszy pokos opóźniamy też, żeby kwietne łąki miały szansę zakwitnąć” – podkreśla Daniel Zaniecki. Koszenie trawników na terenie osiedli Kormoran i Pojezierze jest

ograniczane już od kilku lat. To rozwiązanie korzystne dla przyrody – od kilku lat coraz większym problemem jest susza, a wyższa trawa – jako element tzw. małej retencji – pomaga zatrzymywać wodę w glebie oraz schładza ziemię.