WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY W RUCIANEM-NIDZIE

Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
W Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie można oglądać wystawę „Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich”.

Naukowcy z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie prezentują efekty niemal dwóch lat realizacji projektu „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”. W siedzibie Instytutu można oglądać wystawę zatytułowaną „Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich”. „Jest to Biblioteka Hosianum, biblioteka muzealna, biblioteka oczywiście Instytutu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Biblioteka Archiwum Państwowego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna” – wymienia dr Anna Bujko z Instytutu Północnego.

Na osiemnastu planszach ze zdjęciami, grafikami i opisami prezentowane są wybrane, opracowane przez badaczy źródła. „Każdej instytucji poświęciliśmy po dwie plansze. Są też plansze, na których prezentujemy wybraną, podkreślam, proweniencję, czyli najciekawsze też naszym zdaniem znaki własnościowe” – mówi dr Bujko.

Wśród materiałów opisywanych i digitalizowanych w projekcie „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur” są prawdziwe białe kruki, będące zabytkami piśmiennictwa i historycznym dziedzictwem regionu. „To są przede wszystkim Copernicana, które są zaprezentowane na planszach poświęconych Muzeum Warmii i Mazur. Jest to kolekcja biskupów warmińskich zaprezentowana z kolei na planszach Biblioteki Hosianum, ale również wiele innych druków, także serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy” – zachęca dr Anna Bujko.

Wystawa „Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich” prezentowana będzie także poza murami Instytutu. W styczniu nastąpi otwarcie jej plenerowej wersji przez olsztyńskim ratuszem. Później ma być obecna m. in. w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie.